-
-
czerwiec 1976 Czerwcowe protesty robotnicze
Zamieszki wybuchają w Ursusie i Radomiu.
W związku z wprowadzoną 24 czerwca podwyżką cen żywności wzrasta napięcie społeczne. Protesty, również w Łodzi, Płocku i Starachowicach, spotykają się ze zdecydowanymi represjami ze strony władz, włącznie z karami wieloletniego więzienia. W odpowiedzi na łamanie praw obywatelskich powstaje spontanicznie Komitet Obrony Robotników, skupiający intelektualistów i działaczy demokratycznych, który roztacza opiekę nad represjonowanymi. Rząd Jaroszewicza wycofuje się z podwyżek.
Pierwsza gierkowska kartka na cukier, lipiec 1976 r.
Fot. Wikimedia Commons / Julo
10 lutego 1976 Partia przewodnią siłą społeczeństwaNowelizacja Konstytucji PRL.
Sejm uchwala zmiany w konstytucji, akcentujące sojusz ze Związkiem Radzieckim i ustrój socjalistyczny, a także kierowniczą rolę polityczną PZPR. Oddano tylko jeden głos wstrzymujący – poseł Stanisław Stomma z Koła Poselskiego Znak okupił to niewpisaniem na listę kandydatów w kolejnych wyborach. Konstytucja PRL obowiązywała w zmienionej postaci z niewielkimi poprawkami do 1992 roku.
-
-
1976 Człowiek z marmuru
Andrzej Wajda kręci film o dziennikarskim śledztwie w PRL.
Fabuła filmu, osadzona w latach 70., opisuje działania młodej dziennikarki telewizyjnej, która dokumentuje swój reportaż o wzlocie i upadku przodownika pracy z lat 50., murarza z Nowej Huty, Mateusza Birkuta. Ujawnia przy tym okrutne prawdy o czasach stalinowskich. Kontynuacją filmu był nakręcony w 1981 roku Człowiek z żelaza. Wajda, który debiutował Pokoleniem w 1954 roku, został w 2000 roku uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości.
Andrzej Wajda w 2008 r.
Fot. Wikimedia Commons / Mariusz Kubik (Kmarius)
1974 Świat nie przedstawionyJulian Kornhauser i Adam Zagajewski ogłaszają manifest twórczy.
Poeci, czołowi przedstawiciele tak zwanej Nowej Fali (do tego prądu literackiego zalicza się też między innymi Ryszarda Krynickiego, Krzysztofa Karaska i Jacka Bierezina), występują krytycznie przeciwko alegorycznej, parabolicznej literaturze lat 60., oskarżając pisarzy współczesnych o niestawianie czoła problemom rzeczywistości. Tekst spotyka się z szerokim odzewem. Późniejsze zaangażowanie w działalność opozycji demokratycznej usuwa z oficjalnego obiegu twórczość niektórych poetów Nowej Fali, którzy przenoszą swoje edycje do nielegalnych wydawnictw podziemnych.
-