-
-
14 lipca 2009 Polak Przewodniczącym PE
Jerzy Buzek wybrany na zaszczytny urząd.
Profesor Jerzy Buzek, europoseł i były premier, zostaje wybrany na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W poprzedniej kadencji jest oceniany jako jeden z najaktywniejszych eurodeputowanych. W Parlamencie Europejskim zasiada w ławach frakcji Europejskiej Partii Ludowej.
Jerzy Buzek w 2010 r.
Fot. Wikimedia Commons / Euku
2009 Zielona wyspaPolska najmniej dotknięta światowym kryzysem.
Spośród państw europejskich Polska okazuje się najodporniejsza na światowe załamanie gospodarcze, wywołane kryzysem finansowym w Stanach Zjednoczonych. Duży rynek wewnętrzny i stosunkowo niskie zaangażowanie polskiego kapitału za granicą chronią Polaków przed załamaniem koniunktury, a Produkt Krajowy Brutto nadal rośnie – choć wolniej – pozostając po zielonej stronie wykresów ekonomicznych. Przeciwnie jest we wszystkich państwach regionu, których głęboka recesja w gospodarce oznaczana jest czerwonym słupkiem.
-
-
2009 Amazonka
Jacek Pałkiewicz wydaje książkę o odkryciu źródeł najdłuższej rzeki świata.
Słynny polski podróżnik, członek najznamienitszych towarzystw geograficznych, kawaler orderów i ekspert w sztuce przetrwania, publikuje opis wyprawy z 1996 roku, która zakończyła się ustaleniem źródła Amazonki. Pałkiewicz w latach 70. zadziwia cały świat, kiedy przepływa Atlantyk na tratwie ratunkowej, bez zaopatrzenia z zewnątrz i bez radia. Jego doświadczenia wykorzystuje NASA, przygotowując pilotów do samotności w przestrzeni kosmicznej.
Jacek Pałkiewicz
Fot. Maksy420 / http://biografia24.pl/podr-nicy-jacek-pa-kiewicz-c-570_70
10 lutego 2009 Umiera Jan BłońskiŚmierć słynnego krakowskiego literaturoznawcy.
Kojarzony z krakowską szkołą krytyki literackiej profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego odchodzi po 78 latach życia. W swojej pracy naukowej zajmował się zarówno poetami polskiego baroku, jak i autorami współczesnymi. Jego trafne analizy procesów literackich oparte na doskonałej znajomości twórczości Sępa-Szarzyńskiego, Mrożka czy Witkiewicza tworzą kanon polskiej historii literatury. W latach 1967–1981 był kierownikiem literackim Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
-
-
-
14 marca 1964 List 34
Intelektualiści piszą do premiera Cyrankiewicza.
Antoni Słonimski składa w Urzędzie Rady Ministrów dwuzdaniowy list, adresowany do premiera PRL. 34 podpisanych pod nim intelektualistów (w tym Jerzy Andrzejewski, Maria Dąbrowska, Władysław Tatarkiewicz, Melchior Wańkowicz i Jan Parandowski) sprzeciwia się w nim zaostrzeniu cenzury i zmniejszeniu przydziałów papieru na druk książek i czasopism. List przedrukowuje „Tygodnik Powszechny”, katolickie pismo kulturalno-społeczne z Krakowa. Działania te wywołują gwałtowną reakcję władz i sprowadzają na sygnatariuszy listu represje.
Józef Cyrankiewicz
Fot. Wikimedia Commons / Wielka encyklopedia powszechna PWN, Warszawa 1964
3 lutego 1962 Zamknięcie Klubu Krzywego KołaGomułka atakuje rewizjonistów i ogranicza pluralizm opinii.
Następuje zaostrzenie kursu politycznego PZPR – Władysław Gomułka doprowadza do zamknięcia klubu dyskusyjnego, w którym spotykają się od 1955 roku świeccy intelektualiści. W spotkaniach klubu na Starym Mieście w Warszawie uczestniczą między innymi: Maria i Stanisław Ossowscy, Leszek Kołakowski, Jadwiga Staniszkis, Władysław Bartoszewski i Paweł Jasienica. Klub Krzywego Koła jest enklawą wolnej myśli w PRL, jego członkowie prowadzą też galerię i teatr pod tą samą nazwą.
-
-
1961 Wykopaliska w Faras
Polska ekspedycja archeologiczna rozpoczyna badania w Sudanie.
Polscy archeolodzy pod kierownictwem profesora Kazimierza Michałowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego korzystają z dofinansowania UNESCO, aby zbadać pozostałości świątyń chrześcijańskich i budowli faraońskich. Wyprawa kończy się ogromnym sukcesem. Bezcenne znaleziska, w tym liczne freski, wzbogacają kolekcje Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Archeologicznego w Chartumie. Wykopaliska kończą się w 1964 roku, a w siedem lat później ich teren znika pod wodami Nilu, spiętrzonymi w Zbiorniku Nasera.
Św. Anna
Fot. Wikimedia Commons / Ejdzej / National Museum in Warsaw, Warsaw 1990
1961 Nóż w wodzieDebiutancki film pełnometrażowy Romana Polańskiego trafia na ekrany kin.
Film, przedstawiający historię spotkania zamożnego małżeństwa i młodego mężczyzny oraz ich wspólnego rejsu na Mazurach, odnosi olbrzymi sukces. Zostaje nominowany do Oscara jako najlepszy film obcojęzyczny (przegrywa z Osiem i pół Federico Felliniego). Wkrótce potem Polański wyjeżdża z kraju i kontynuuje karierę reżysera filmowego i scenarzysty we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jego twórczość jest wielokrotnie wyróżniana na najważniejszych festiwalach filmowych świata. Do najsłynniejszych dzieł należą: Chinatown, Dziecko Rosemary, Pianista i Tess.
-
-
-
14 czerwca 1958 „Ewa”
Zaczyna pracę pierwszy w Polsce reaktor atomowy.
W podporządkowanym PAN Instytucie Badań Jądrowych w podwarszawskim Świerku zostaje uruchomiony eksperymentalny reaktor atomowy chłodzony wodą. Wykorzystuje się go do badań naukowych, podobnie jak zainstalowany w 1974 roku reaktor „Maria”. „Ewa” działa do 1995 roku, a w 2010 ostatnia partia jego wypalonego paliwa uranowego opuszcza Polskę.
Reaktor Ewa, Otwock-Świerk
Fot. Wikimedia Commons / Topory / „Młody Technik” 9/1974
11 listopada 1957 Wyroki dla katów MBPSąd skazuje byłych wysokich funkcjonariuszy bezpieki na długoletnie pozbawienie wolności.
Dyrektorzy departamentów w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego PRL, usunięci ze stanowisk w 1954 roku, zostają ukarani za brutalne nadużycia władzy i zbrodniczą działalność w czasach stalinowskich. Na ławie oskarżonych zasiadają: Anatol Fejgin, Józef Różański i Roman Romkowski. Są odpowiedzialni za znęcanie się nad zatrzymanymi, zabójstwa polityczne (choć nie zostali o nie oskarżeni przed sądem) oraz stosowanie okrutnych metod śledczych. Odpowiedzialności unikają minister Radkiewicz i inni współsprawcy.
-
-
1958 Cmentarze. Następny do raju
Marek Hłasko emigruje do Francji.
Szybko rozwijająca się po debiucie z 1954 roku kariera literacka Hłaski w PRL zostaje przerwana decyzją o emigracji na Zachód. W Paryżu Hłasko publikuje w Instytucie Literackim – pierwszą wydaną tam książką jest podwójna powieść Cmentarze. Następny do raju, czerpiąca z doświadczeń autora jako kierowcy ciężarówki w Kotlinie Kłodzkiej. Hłasko zdobywa popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych, jednak po śmierci przyjaciela, słynnego jazzmana Krzysztofa Komedy, popada w depresję i umiera. Wydał między innymi: Pierwszy krok w chmurach, Ósmy dzień tygodnia i Pięknych dwudziestoletnich.
1958 SłońSławomir Mrożek wydaje kolejny zbiór satyrycznych opowiadań.
Znany przede wszystkim ze swojej twórczości dramatycznej pisarz emigruje w 1963 roku z Polski i spędza ponad 30 lat we Francji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Meksyku. Publikuje regularnie i zyskuje uznanie za granicą, gdzie jego dzieła, poruszające problem wolności i zagrożeń współczesności, cieszą się dużą popularnością. W 2002 roku wskutek udaru popada w afazję, jednak po trzyletniej terapii powraca do twórczości literackiej i rysowniczej.
Sławomir Mrożek w 2006 r.
Fot. Wikimedia Commons / Mariusz Kubik (Kmarius)
-
-
-
12–14 maja 1926 Zamach stanu w Warszawie
Józef Piłsudski sięga po władzę.
Przewrót majowy, którego dokonały oddziały wojska wierne marszałkowi Piłsudskiemu, kończy kryzys polityczny w II Rzeczypospolitej, ale zarazem wprowadza państwo na tory autorytaryzmu. Niektórzy dowódcy przeżywają tragiczny dylemat lojalności legalnym władzom i wierności legendarnemu niemal wodzowi z 1920 roku, co utrudnia rządowi skuteczne przeciwstawienie się zamachowi. 15 maja zostaje powołany nowy gabinet Kazimierza Bartla, podporządkowany politycznie Piłsudskiemu. W czerwcu prezydentem zostaje Ignacy Mościcki, który zachowa tę funkcję aż do wybuchu II wojny światowej.
Konrad Krzyżanowski, Portret Józefa Piłsudskiego, 1920
Fot. Wikimedia Commons / Wames
11 stycznia 1924 Polski złotySejm uchwala reformę walutową.
Szalejąca od końca I wojny światowej inflacja, która osłabia wartość marki polskiej, znacznie utrudnia rozwój gospodarczy odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej Polskiej. Reformy premiera Władysława Grabskiego wprowadzają stabilizację i ożywienie gospodarcze, a ich ważnym elementem jest ustanowienie nowej polskiej waluty, opartej na cenie złota i równowartej 1 frankowi szwajcarskiemu. Początkowe powodzenie reformy monetarnej, możliwe dzięki utrzymywaniu sztywnego kursu, kończy się w 1925 roku. Wartość złotego gwałtownie spada, co skutkuje nowymi trudnościami gospodarczymi.
-
-
1924 Językoznawstwo międzywojenne
Stanisław Szober wydaje Zarys językoznawstwa ogólnego.
Pierwszy zeszyt tej publikacji ukazuje się nakładem Kasy im. Mianowskiego. Jego autor był w latach 1918–1919 dziekanem Wydziału Filozoficznego odrodzonego Uniwersytetu Warszawskiego, który skupiał w dwudziestoleciu międzywojennym wielu wybitnych językoznawców, jak choćby Jan Baudouin de Courtenay, Adam Kryński, Karol Appel czy Witold Doroszewski. W tym samym okresie językoznawstwo rozkwita na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pracują między innymi Kazimierz Nitsch, Zenon Klemensiewicz i Jan Łoś, oraz we Lwowie, gdzie wykładają Aleksander Brückner, Tadeusz Lehr-Spławiński i Maria Dłuska.
6 stycznia 1924 Prasa kulturalna dwudziestoleciaPierwszy numer „Wiadomości Literackich” ukazuje się w Warszawie
Mieczysław Grydzewski zostaje redaktorem naczelnym zbliżonego do grupy poetyckiej Skamander pisma kulturalno-społecznego o szerokiej orientacji artystycznej. Wysoki nakład (nawet 15 tys. egzemplarzy) przyczynia się do sukcesu twórczości „wielkiej piątki”: Lechonia, Tuwima, Iwaszkiewicza, Wierzyńskiego i Słonimskiego. Politycznie liberalne, pismo zbliżyło się w latach 30. do środowisk umiarkowanej lewicy. „Wiadomości Literackie” ukazywały się co tydzień do września 1939 roku.
Nagłówek „Wiadomości Literackich” z 1930 r.
Fot. Wikimedia Commons / Adalbertus
-
-
-
1900 Powstaje SDKPiL
Lewicowcy o skrajnych poglądach formują nowe ugrupowanie.
Powstanie w 1893 roku Polskiej Partii Socjalistycznej nie zaspokaja ambicji najbardziej radykalnych marksistów: Róży Luksemburg, Juliana Marchlewskiego i innych. Ich organem staje się Socjaldemokracja Królestwa Polskiego, założona wkrótce po zjeździe II Proletariatu, na którym powołano PPS. W 1900 roku z inicjatywy Feliksa Dzierżyńskiego łączy się ze Związkiem Robotników Litwy. Celem partii jest wspieranie ogólnoświatowej rewolucji robotniczej, co wyklucza narodowe aspiracje niepodległościowe.
1903 Nobel dla Skłodowskiej-CuriePolska uczona tryumfuje we Francji.
Maria Skłodowska-Curie wspólnie z mężem prowadzi badania nad rudą uranu, wyodrębniając z niej nowe pierwiastki – polon i rad. W 1903 roku jako pierwsza w historii kobieta otrzymuje dyplom doktora fizyki i zdobywa Nagrodę Nobla. Zostanie nią ponownie wyróżniona w 1911 roku, kiedy jest już profesorem paryskiego uniwersytetu. Badaczka zakłada w Warszawie w 1932 roku Instytut Radowy, jedną z pierwszych placówek leczących choroby nowotworowe z użyciem promieniowania.
Maria Skłodowska-Curie
Fot. Wikimedia Commons
-
-
1900 Ludzie bezdomni
Stefan Żeromski wydaje swoją piątą powieść.
Ludzie bezdomni są utworem o głębokim profilu społecznym, który zaskarbia autorowi miano autorytetu moralnego. Powieść staje się popularna w całej Europie – powstają przekłady na 14 języków. Żeromski, związany z Kielecczyzną, Nałęczowem i Warszawą, publikuje szereg utworów prozatorskich, które cieszą się wielkim uznaniem publiczności literackiej: Popioły, Przedwiośnie, Syzyfowe prace. Za zasługi otrzymuje w 1924 roku od polskiego rządu mieszkanie na Zamku Królewskim w Warszawie.
1902 ChłopiWładysław Reymont wydaje swoją najsłynniejszą powieść.
Pochodzący ze wsi w Łódzkiem pisarz nie od razu odnosi sukcesy artystyczne. W 1884 roku zdaje egzamin mistrzowski w cechu krawców, próbuje też sił jako aktor. Jego najsłynniejsze utwory to Ziemia obiecana, obrazująca w modernistycznej stylistyce rozwój przemysłowej Łodzi, i Chłopi, nagrodzeni w 1924 roku Nagrodą Nobla. Jego utwory są chętnie przenoszone na ekran jeszcze przed II wojną światową, a także w latach 70., kiedy Andrzej Wajda kręci nominowaną do Oscara Ziemię obiecaną.
Władysław Reymont
Fot. Wikimedia Commons / HuBar / Maria Grabowska i in., Mały słownik pisarzy polskich, cz. 1, Warszawa 1979
-
-
-
1858–1861 „Biali” i „czerwoni”
W zaborze rosyjskim powstają nowe stronnictwa patriotyczne.
Reprezentacją interesów ziemiaństwa jest stronnictwo „białych”, skupione wokół utworzonego w 1858 roku Towarzystwa Rolniczego w Warszawie i kierowane przez Andrzeja Zamoyskiego. „Biali” popierają zniesienie pańszczyzny i zwiększenie autonomii Polski w Cesarstwie Rosyjskim, ale sprzeciwiają się czynnej walce. Stronnictwo „czerwonych” opowiadają się za walką zbrojną przeciwko Rosjanom i radykalnym rozwiązaniem kwestii chłopskiej – uwłaszczeniem bez odszkodowania. Ich struktury krystalizują się po manifestacjach patriotycznych w 1861 roku. Na czele stronnictwa stoi kolegialny Komitet Centralny Narodowy.
25 listopada 1861 Szkoła GłównaW Warszawie powstaje szkoła wyższa kształcąca na czterech wydziałach.
Rektorem polskiej uczelni, która kontynuuje tradycje zamkniętego w 1830 roku Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, zostaje lekarz, Józef Mianowski. Kilkuletnia działalność uczelni jest okresem ożywienia naukowego i społecznego. Studiują w niej między innymi: Bolesław Prus, Aleksander Świętochowski, Zygmunt Gloger i Jan Baudouin de Courtenay. Szkoła zostaje rozwiązana w 1869 roku, kiedy zastępuje ją rosyjskojęzyczny uniwersytet.
Budynki Szkoły Głównej, koniec lat 60. XIX wieku, Warszawa
Fot. http://www.uw.edu.pl/o_uw/historia/1857p.html
-
-
1860 365 obiadów za pięć złotych
Ukazuje się pierwsze wydanie legendarnej książki kucharskiej.
Lucyna Ćwierczakiewiczowa, żona warszawskiego inżyniera Stanisława, publikuje najsłynniejszą polską książkę kucharską, zawierającą pełny jadłospis polskiej klasy średniej i wyższej. Jest też autorką innych przydatnych gospodyniom domowym poradników, które cieszą się niezwykłą popularnością i zapewniają Ćwierczakiewiczowej lokalną sławę. Autorka 365 obiadów od 1865 roku kieruje działem mody i gospodarstwa domowego w czasopiśmie kobiecym „Bluszcz”. Propaguje usamodzielnienie zawodowe kobiet, a w publikowanym przez siebie corocznie kalendarzu prowadzi też dział literacki.
1862 Stańczyk na balu u królowej BonyJan Matejko maluje swój pierwszy słynny obraz.
Malowidło przedstawia błazna króla Zygmunta Starego – Stańczyka, który pogrąża się w zadumie nad złym losem Rzeczypospolitej po utracie Smoleńska, obojętny na zabawę toczącą się na dworze królewskim. Przynosi dwudziestoczteroletniemu Matejce rozgłos i uznanie krytyki. W ciągu swojej wielkiej, trzydziestoletniej kariery, Matejko specjalizuje się w wielkoformatowych obrazach olejnych, przedstawiających wielopostaciowe, przepełnione emocjami sceny batalistyczne i historyczne. Projektuje też w latach 1889–1891 polichromię kościoła Mariackiego w Krakowie.
Jan Matejko, Stańczyk, 1862
Fot. Wikimedia Commons / Topory / www.pinakoteka.zascianek.pl
-
-
-
1 maja 1808 Kodeks cywilny
Księstwo Warszawskie przyjmuje Kodeks Napoleona.
Na mocy konstytucji Księstwa stosunki cywilne regulowało prawo francuskie. Jego wprowadzenie spotkało się jednak z opozycją ze strony silnie zadłużonej szlachty, która obawiała się nowych regulacji, stawiających ją w niekorzystnej sytuacji. Duchowieństwo natomiast oponowało przeciwko świeckiemu małżeństwu. Mimo to, za sprawą starań ministra Feliksa Łubieńskiego, nowatorski francuski kodeks cywilny stał się obowiązującym prawem i choć formalnie stracił moc w 1825 roku, to wywierał duży wpływ na prawa Królestwa Polskiego przez cały XIX wiek.
22 lipca 1807 Namiastka wolnego państwaNapoleon Bonaparte nadaje konstytucję Księstwu Warszawskiemu.
W ramach realizacji koncepcji rozczłonkowania podbitych ziem pruskich cesarz Francuzów powołuje do życia formalnie samodzielną jednostkę państwową o powierzchni około 102 tys. km2. Początkowo proponuje władzę nad nią carowi Aleksandrowi I, który odmawia, lecz zastrzega dla siebie tytuł króla Polski. Księstwo było dziedziczną monarchią pod panowaniem króla saskiego Fryderyka Augusta i przetrwało do 1815 roku, kiedy na kongresie w Wiedniu zaborcy podzielili między siebie jego terytorium.
Marcello Bacciarelli,Nadanie Konstytucji Księstwu Warszawskiemu przez Napoleona, 1811
Fot. Wikimedia Commons / Maciej Szczepańczyk (Mathiasrex) / Andrzej Nieuważny, My z Napoleonem, Wrocław 1999
-
-
19 listopada 1816 Królewski Uniwersytet Warszawski
W Warszawie powstaje pierwsza stała wszechnica.
Początkowo, jeszcze w czasach Księstwa Warszawskiego, organizują się dwa wydziały szkoły wyższej – lekarski i prawniczy. Utworzony na podstawie postanowienia cesarza Rosji Aleksandra I uniwersytet w Warszawie ma już pięć wydziałów i działa nieprzerwanie aż do powstania listopadowego. W 1818 roku rektorem zostaje teolog, ks. Wojciech Szweykowski, który działa również na niwie językoznawczej. Od początku siedzibą uniwersytetu są budynki wokół Pałacu Kazimierzowskiego przy warszawskim Krakowskim Przedmieściu.
luty/marzec 1810 Narodziny ChopinaNa świat przychodzi genialny kompozytor.
Fryderyk Chopin, najwybitniejszy polski kompozytor XIX wieku, który spędził blisko połowę życia na emigracji, urodził się w Żelazowej Woli. Wykształcony w Warszawie, szybko zaczął odnosić sukcesy kompozytorskie, które zaowocowały międzynarodową sławą. Skomponował liczne dzieła na fortepian solo, a także kilkanaście pieśni i szereg utworów na fortepian i orkiestrę. Wywarł znaczący wpływ na europejską pianistykę XIX i XX wieku. Jego twórczość, zwłaszcza mazurki i polonezy, zyskała wymiar symboliczny, stała się wyrazem polskiego charakteru narodowego.
Maria Wodzińska, Portret Fryderyka Chopina, 1836
Fot. Wikimedia Commons / Nihil novi
-